المطالب السلوکیه – حالات سالکان

ما راه معرفت را پیش می‌رویم، ما در راه وصول الی الله پیش می‌رویم، پس باید انقطاع از کل اسباب پیدا کنیم. تا وقتی دلمان را خوش کنیم به ختومات و چله‌ها و این در و آن در زدن کاری پیش نخواهیم برد. در مناجات شعبانیه می‌خوانیم: «الهی هب لی کمال الانقطاع الیک» خدایا دست من را از همه‌ چیز منقطع کن تا به هیچ‌چیزی توسل پیدا نکنم و فقط و فقط به خودت توسل پیدا کنم.

مطلب اول

حتی یک قسم از دعا هست که خدا «خدایا من عظیم‌تر از تو کسی را نمی‌بینم و لذا اگر هم می‌خواهم سوگند یاد کنم به تو سوگند یاد می‌کنم». چون ما عظیم‌تر از خدا پیدا نمی‌کنیم، توانمندتر از خدا پیدا نمی‌کنیم. خدایی که مبدأ آفرینش است، مبدأ همه‌ قدرت‌ها است. اگر امام زمان (عجل‌الله تعالی فرجه‌الشریف) و ائمه اطهار علیه‌السلام قدرتی دارند، از خدا گرفته‌ شده است. ما که نباید توجه‌مان به اهل‌بیت علیه‌السلام بیشتر از خدا باشد.

مشکل ما همین است که بعضی‌ها افراطی ولایتی می‌شوند، می‌روند در خانه‌ امام زمان و اهل‌بیت علیه‌السلام را آن‌قدر می‌کوبند و با رفتن به جمکران و سهله و نجف و … خود را می‌کُشند! و بعضی‌ها هم از آن‌طرف افراطی هستند، یعنی (بدون ولایت) می‌روند سراغ خدا و دیگر توجه به اهل‌بیت علیه‌السلام ندارند. به‌خصوص اهل سنت که این‌ها (یک نوع) تصوفی دارند. حالا ممکن است صوفی‌های خانقاهی و دراویش و فرقه‌های نوظهور آن‌ها هم یک هم‌چنین برنامه‌ای داشته باشند که ما از هر دو انتقاد داریم.

بیشتر بخوانید: اقسام حالات سلوکی

مطلب دوم

ما می‌گوییم که «توحید» و «ولایت» یکی است. اگر از توحید بحث است از ولایت اولیای خدا هم بحث است. البته خود خدا به این‌ها منزلت و مقام داده است. لذا باید این‌ها را در هم ادغام کنیم و الا شرک می‌شود. این حرفی که وهابیت درباره‌ شیعه می‌زنند چون شیعه را در ظاهر می‌بینند. می‌گویند این‌ها شیعیان می‌آیند متوسل می‌شوند و اسم از خدا نمی‌آورند، پس این‌ها مشرک هستند، چون ظاهر اعمال ما را می‌بیند و دیگر باطنش را نمی‌بیند که اگر ما متوسل به اهل‌بیت‌ علیه‌السلام می‌شویم برای این است که خدا اهل‌بیت را بالابرده، خدا به اهل‌بیت این منزلت را داده است. پس باز هم باید خدا را در نظر بگیریم.

0000

فهرست مطالب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در digg
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در telegram

فایل صوتی بیانات